گوینده حرفه ای چه کسی است؟

گوینده در معنای کلی، فردی است که نسبت به ارائه و بیان مطالب در رادیو، تلویزیون یا اخبار می پردازد. اما چه کسی می تواند گوینده باشد و گوینده حرفه ای چه ویژگی هایی دارد؟ در این یادداشت سایت همصدا، به بیان ویژگی های گوینده حرفه ای می پردازیم.

صداب خوب

از جمله ویژگی های اولیه ای که مورد نیاز یک گوینده حرفه ای است، داشتن صدای خوب است. البته صدا را با انجام تمرینات و مراقبت هایی می توان بهبود بخشید.

پیرامون اصول تغذیه مناسب برای صدا و بهداشت صدا، پیشتر مطالبی در همین سایت گفته شده است.

آهنگ و لحن جذاب

صدای خوب اگر با لحن و آهنگ جذاب همراه نباشد، ارزش چندانی پیدا نمی کند. در واقع هنر گوینده، افزودن لحن به صدای خویش است. این لحن، در خوانش متن های گوناگون قطعاً متفاوت است. لحن شعر با داستان، لحن خبر با روایت و لحن مطالب جدی و فکاهی، هر کدام متفاوت از یکدیگر هستند.

سواد و اطلاعات

ضروری است که گوینده نسبت به متنی که می خواند، تسلط کافی از نظر محتوایی داشته باشد. این متن، گاهی شعر و متون قدیمی است و از واژگانی در آن استفاده شده که معنای آن برای عموم افراد شناخته شده نیست، اما گوینده لازم است معنای آن ها را بداند تا به تناسب معنا، لحن خود را تغییر دهد.

همچنین هنگامی که به بیان خبری می پردازد، باید از بار معنایی و اثرگذاری آن خبر کاملاً آگاه باشد و به تناسب، نسبت به خواندن خبر اقدام نماید.

شناخت مخاطب

نکته مهم دیگر، شناخت دقیق مخاطبان است. آیا مخاطب قشر خاصی است؟ آیا در منطقه خاصی سکونت دارد؟ از نظر سن و سال مخاطبان در چه رده بندی تقسیم می شوند؟

هنگامی که گوینده شناخت کافی نسبت به مخاطب خود داشته باشد، به تناسب، از ادبیات مورد پسند مخاطبش بهره می گیرد.

همچنان که گفته شده: چون سر و کار تو با کودک فتاد … پس زبان کودکی باید گشاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *